E-mail: podatelna@valaskabela.sk | Tel.: 046 5458 120 RSS Mapa stránok | Úradná tabuľa | 
Obec Valaská Belá

32. výročie Folklórneho súboru Belanka Valaská Belá

Krojovaný sprievod

Stretnutie veľkej tvorivej rodiny všetkých zakladajúcich a súčasných folkloristov, ktorí počas týchto rokov prispeli k šíreniu dedičstva našich predkov.
„Korene folklórneho súboru siahajú do začiatku 40. rokov minulého storočia, kedy účinkoval pod vedením vtedajšieho notára. V tej podobe, ako ho poznáme dnes, začal fungovať po roku 1983. Prvou udalosťou folklórneho rázu, kde sa súbor prezentoval, boli prvé Folklórne slávnosti v Kamenci pod Vtáčnikom v roku 1984.“
Program stretnutia začal popoludní krojovaným sprievodom obcou, ktorý bol zároveň prezentáciou krásnych belianskych krojov, veselých piesní a hudby. Po sprievode nasledovalo posedenie v kultúrnom dome, kde starosta obce Ing. Miloš Cúcik všetkých srdečne privítal a prihovoril sa im. Folklórnici si zaspievali, zatancovali, zaspomínali, podebatovali. 
„Táto krajina pripomína babkinu truhlicu:
otvoríš ju a zrazu ti v srdci zazvonia materina dúška, suchý kvet lipy a majorán.“

Tradície našich predkov musia zostať živé pre ďalšie generácie. Bez ohľadu na okolnosti, od vzniku súboru až dodnes, všetkých členov spája jedno: láska k spevu, folklóru, tradíciám a úcta k umeniu našich predkov pretavená do výšiviek krojov.

Mgr. Denisa Vašková
oddelenie kultúrnych služieb

Priložené fotografie

HORE