E-mail: podatelna@valaskabela.sk | Tel.: 046 5458 120 RSS Mapa stránok | Úradná tabuľa | 
Obec Valaská Belá

Letné slávnosti rudnianskej a belianskej doliny

20170728-06_LSRBD 2017a

Občas sa treba vrátiť
od vodovodov k horským studničkám,
nabrať čistej vody do dlaní
a so zatvorenými očami piť zo snov
našich materí, aby sme si neboli cudzí.

Občas nám treba načrieť
do starých popukaných truhlíc,
pohladkať veci minulé,
pritisnúť k srdcu zažltnuté čipky,
aby sme si neboli cudzí
.

 

Tohtoročný festival letných slávností si zapísal už svoj 14. ročník. Tieto letné slávnosti sú oslavou našej tradičnej kultúry i toho, koľko sme si z nej dokázali zachovať a odovzdať našim deťom. Letné slávnosti v tomto roku pripravovala ako hlavný organizátor Obec Valaská Belá, v spolupráci s obcami oboch dolín, Regionálnym kultúrnym centrom v Prievidzi a s finančnou podporou Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Slávnosti sa začali o 12.15 hod krojovým sprievodom do kostola Sv. Michala, kde sa o 12,30 hod. konala slávnostná svätá omša.

Program slávností pokračoval o 14-tej hodine v centre obce. V úvode sa všetkým prítomným prihovoril starosta Obce Valaská Belá Ing. Miloš Cúcik.
Na pódiu vystúpili 3 detské folklórne súbory - DFS Belanček z Valaskej Belej, DFS Malá Rokôška a Detská ľudová hudba spod Rokoša z Nitrianského Rudna. Svoju hru na gajdy nám prišiel predstaviť rodák z Valaskej Belej, 13-ročný Oskar Topák, člen FS Hájenka z Bratislavy.
Po deťoch prišlo na pódium postupne 7 dospelých folklórnych skupín -  FSk Boršina z Nitrianskych Sučian, FSk Bukovec z Diviackej Novej Vsi, FSk Košarinka z Temeša, FSk Rokôška z Nitrianského Rudna, FSk Vrchárka z Čavoja, FSk Stážovanka zo Zliechova a FSk Belanka z Valaskej Belej.
V závere podujatia vystúpil hosť letných slávností – veľký folklórny súbor Karpaty z Bratislavy.
Celý program bol veľmi pestrý a veselý, plný tancov, piesní, hudby, dobrej nálady a pozitívnej energie.
Sprievodným programom podujatia bol jarmok ľudových remeselníkov a tradičná kuchyňa dolín. Pre deti nechýbal skákací hrad a cukrová vata.

Večer o 21.00 hod sa v kultúrnom dome konala tanečná zábava so živou hudbou.

Ďakujeme všetkým účinkujúcim za ich vystúpenia, remeselníkom za ukážku ľudovej práce a kuchárkam za možnosť ochutnať tradičnú kuchyňu našich materí.
A samozrejme ďakujem všetkým tým, ktorí boli pri prípravách tohto pekného podujatia ako aj v samotný deň jeho konania, za ich nenahraditeľnú pomoc.


Link na video zo slávností prikládame so súhlasom autora:
https://www.youtube.com/watch?v=z9_xRnqOnDw

Mgr. Denisa Kučerová
odd. kultúrnych služieb

HORE