E-mail: podatelna@valaskabela.sk | Tel.: 046 5458 120 RSS Mapa stránok | Úradná tabuľa | 
Obec Valaská Belá

Medzinárodný deň detí 2022

285643678_2992123097746126_1771000197271396725_n

Pôvod tohto sviatku vznikol zrejme na Svetovej konferencii pre blaho detí, ktorá sa konala vo Švajčiarsku v Ženeve v roku 1925. Nie je jasné prečo bol práve 1. jún zvolený Medzinárodným dňom detí: Jedna teória hovorí, že čínsky generálny konzul v San Franciscu zhromaždil množstvo čínskych sirôt a zobral ich na festival Dračích lodí v roku 1925, čo bolo práve 1. júna toho roku. A zhodou náhod sa tento dátum zhodoval i s dátumom spomínanej konferencie.

U nás sa Medzinárodný deň detí slávi od roku 1950 . Pri jeho zrode stáli organizácie, ktorých poslaním bolo hájiť práva detí - Medzinárodná federácia žien, Odborové združenie učiteľov a Svetová federácia demokratickej mládeže. Už dávno to nie je sviatok spojený s komunistickou minulosťou Slovenska, pretože v období predošlých rokov po páde komunizmu u nás naberá jeho význam úplne nové rozmery. Je to deň venovaný naším najmenších. Deň, ktorý dospelí venujú detskému svetu, detským hrám, radostiam a detským srdiečkam. Deti sú kvety zeme, treba ich pestovať, starať sa o ne, nedovoliť im zahynúť.

V našej obci sa oslavy Dňa detí konali v sobotu 4. júna na futbalovom ihrisku. Obci pri organizovaní MDD pomáhalo veľa dobrovoľníkov. Pre deti bola pripravená Cesta rozprávkovým lesom, ktorú pripravilo OZ DivaBela, OZ Javorinka, DhZ Valaská Belá, Červený kríž Valaská Belá v spolupráci s pánom Stanislavom Falátom a s členmi Poľovného združenia z Liešťan.
Ďalej bola deťom predvedená práca Policajného zboru SR  z Nitrianskeho Rudna, policajných psovodov SR z Prievidze, ukážky kamiónov Pribina s. r. o.
Deti sa mohli vyskákať na nafukovacích hradoch, vyskúšať si lukostreľbu alebo sa odfotiť s maskotmi.

Ďakujeme každému kto prispel, či už sponzorským darom alebo aktivitou, k oslave Dňa detí a veríme, že deti si svoj deň naplno užili.


Priložené fotografie

HORE