Domy vo Valaskej Belej

Dátum pridania: 28.04.2008        Počet zobrazení: 1399          tlačiť článok

Domy vo Valaskej Belej

Dom sa skladal z dvoch miestností – z komory a izby. Priamo z dvora sa prichádzalo malými, nízkymi dverami do malej izbietky (niektoré domy mali pitvor, cez ktorý sa muselo prejsť, takže nejestvovalo priame spojenie dvora s izbou) s dvoma malými okienkami. Jedno na čelnej strane, druhé na chrbtovej. Rozmer okienok bol malý 40x30 cm. Izba bola štvorcového tvaru. Povala bola od dymu a sadzí celkom čierna, odkiaľ je aj názov izby – „čierna izba“. Dym išiel cez povalu na pôjd a odtiaľ cez strechu von.
V prostriedku izby bol štvorcový stôl, so šikmo vloženými nohami. Stoličky boli celkom obyčajné a bolo ich málo. Ich potreba sa nahrádzala lavicami, ktoré slúžili aj ako posteľ pre nedospelé deti.
Na strane čelnej a chrbtovej boli postele. Boli to vlastne štyri koly vbité do zeme, na nich z dosiek kostra postele. Pod posteľ sa ukladalo všetko nepotrebné a tak bolo toto miesto skladiskom domácich potrieb.
Od povaly asi 70 cm nižšie boli vbité železné kliny, na ktorých bola doska, tzv. „polička“, ako miesto slúžiace na odkladanie kuchynského riadu.
V izbe sa nachádzala aj pec. Skladala sa z dvoch častí – z ohniska a z pece na pečenie chleba.
Do izby i do komory bol vchod iba z dvora. Akékoľvek spojenie izby s komorou neexistovalo. Komora bola obdĺžnikového tvaru, o niečo menšia ako izba. Bola skladišťom všetkých menej potrebných a nepotrebných vecí.
Hospodárske budovy boli od domu vzdialené. Stavali sa z bukového dreva. Celá budova bola rozdelená na štyri časti drevenými priečkami. Hlavný vchod bol z dvora do stodoly, odtiaľ do stajne, pajty a ovčinca.
Dvor bol štvorcový. V strede dvora – na koloch vbitých do zeme, boli postavené chlievy s malými dvierkami. Pri chlievoch bola jama na hnoj.
Rozloha domca nebola väčšia ako 9x5 m. Stavba po strechu bola nízka – len 3 metre. Strecha, naproti tomu, bola vysoká, príkra a slamená. Zaujímavosťou bolo, že na hrebeni strechy boli pozakladané striedavo z jednej i druhej strany drevené palice v podobe háku, ktoré pridržiavali slamené snopky, tzv. šupky ku streche.


Zdroj:
Kronika obce Valaská Belá
Anton Souček, Antropogeografická štúdia, 1971


Súvisiace odkazy: Obec, Občan, Podnikateľ, Návštevník, Fotogaléria,

Slovensky  Nemecky  Anglicky

Náhodná fotografia
Združenie informatikov samospráv SlovenskaALTAMEDIA - register firiem