E-mail: podatelna@valaskabela.sk | Tel.: 046 5458 120 RSS Mapa stránok | Úradná tabuľa |
Obec Valaská Belá

Ján Ďurmek - účastník Memoriálu Vlada Plulíka

Plagát udalosti

V lete 2008 sa z pokusu o výstup na karakoramskú osemtisícovku Broad Peak nevrátil popredný slovenský horolezec Vladimír Plulík (45). Desať rokov predtým vystúpil na vrchol Mount Everestu (8848 m) ako prvý Slovák zo severnej strany bez podpory umelého kyslíka.
V jeho lezeckej bilancii však najviac rezonuje prvý zimný nonstop sólo prechod hlavného hrebeňa Vysokých Tatier za 50 hodín z roku 1997, ktorý dva roky na to zopakoval aj v lete za 27 hodín. Z iniciatívy jeho brata Mariána a s podporou ďalších partnerov sa vlani uskutočnil prvý ročník Memoriálu Vlada Plulíka v behu do vrchu zo Srdiečka na Chopok.
Vlado bol totiž nielen špičkový horolezec, ale aj všestranný vytrvalostný a horský športovec. Práve horský beh bol jednou z jeho vášní.

V sobotu 25. 9. 2010 si jeho pamiatku uctili vyznávači behu do vrchu už druhý raz. Medzi účastníkmi bol aj Ján Ďurmek, ktorý našu obec reprezentoval už viackrát na bežeckých súťažiach a v cyklomaratóne.
Štart jednotlivých kategórií v Nízkych Tatrách bol od 11. hodiny, dĺžka trate bola 4 km s prevýšením 800 m. Ján Ďurmek získal ďalší športový úspech. V kategórii muži A sa umiestnil na 5. mieste. Výsledky a umiestnenie jednotlivých účastníkov si môžete pozrieť vovýsledkovej listine pod článkom.

Hlavnými organizátormi druhého ročníka boli Občianske združenie Vlada Plulíka a Skialp4u v spolupráci s Chatou Kosodrevina a Slovenskou skialpinistickou asociáciou. Večer patril spomienke na tohto horolezca.