E-mail: podatelna@valaskabela.sk | Tel.: 046 5458 120 RSS Mapa stránok | Úradná tabuľa | 
Obec Valaská Belá

Po týždni druhá povodeň

e92642ed-3e96-4bf2-8d7a-684ac417b019

V prvý augustový podvečer zasiahla našu obec povodeň. Zopakovala sa tak situácia spred týždňa, kedy sa vybriežila rieka Nitrica a jej prítoky.

V nedeľu v obci spadlo približne 255 milimetrov zrážok, počas 20 minút zatopilo celú obec. Valiaca sa voda so sebou brala všetko, čo jej prišlo do cesty. Vyvrátila i niekoľko stromov. Táto masa strhla aj niekoľko lávok a podmyla cesty. 

V súvislosti s nedeľnými prívalovými zrážkami bola v obci vyhlásená mimoriadna situácia.


Dobrovoľný hasičský zbor Valaská Belá vyrazil k prvej udalosti po piatej hodine popoludní. Nahlásený mali zatopený rodinný dom, v ktorom sa nachádzali štyri osoby, z toho jedna maloletá. Dve osoby sa nachádzali vo vnútri domu a dve v záhradnom altánku. Kvôli bezpečnosti ľudí z altánku vyslobodzoval hasič upevnený na lane. Postupne všetky osoby hasiči dostali do bezpečia.
Potom sa presunuli k ďalším udalostiam v obci. Išlo najmä o zatopené pivnice a pozemky rodinných domov. Miestnym hasičom pomáhali aj dobrovoľní hasiči z Nitrianskeho Rudna a Čavoja a profesionáli z Prievidze.

Policajti riadili a usmerňovali dopravu na miestach, kde to bolo potrebné, a monitorovali situáciu na vodných tokoch. Na miesto prišli aj dobrovoľníci zo Slovenského červeného kríža. Odstraňovať škody pomáhala ťažká technika.  V plnom nasadení boli aj v nasledujúcich dňoch dobrovoľní hasiči, pracovníci Správy ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja aj robotníci zo Slovenského vodohospodárskeho podniku.

Všetkým, ktorí pomáhali počas povodne v našej obci alebo sa zúčastnili na odstraňovaní vzniknutých škôd po povodni patrí naše veľké ĎAKUJEME!

Priložené fotografie

HORE