Fašiangy 2024

IMG_20240210_154914

Slovo fašiang pochádza z nemeckého "vast-schane", čo značí niečo ako "posledný nápoj" alebo aj "výčap". Odkazuje sa tak na príchod pôstneho obdobia pred Veľkou nocou.
Pôvodne boli Fašiangy známe ako mjasopust, ktorý označoval koniec jedenia mäsa pred pôstom. Významom i časovo sú tieto dva výrazy rovnocenné. Fašiangy boli a sú akýmsi veselým spojivom medzi vážnym časom Vianoc a vážnym obdobím predveľkonočným.

Popolcová streda je pripomienkou ľudskej pominuteľnosti. Názov dňa pochádza zo zvyku páliť palmy či bahniatka z Kvetnej nedele z minulého roka. Takto získaný popol sa používa pri bohoslužbe Popolcovej stredy, kedy sú veriaci poznačení krížikom, popolom na čelo.
Popolcovou stredou začína štyridsať dňový pôst spolu so šiestimi nedeľami, ktoré sa doň nezapočítavajú. V období po popolcovej strede sa už neorganizujú žiadne zábavy a podľa kresťanských tradícií sa má vtedy človek fyzicky aj duševne pripraviť na Veľkú noc spájajúcu sa so vzkriesením Krista.

V sobotu 10. februára sa v našej obci o 17,00 hod uskutočnil fašiangový sprievod po obci a o 18,00 hod sa začal obrad pochovávania basy v podaní FS Belanka v kultúrnom dome.
Obrad pochovávania sprevádzala žartovná rozlúčka, ktorá ohlasovala koniec zábavy na 40 dní. Súčasťou celého obradu bol spevný prednes veršovaných textov, sprevádzaný nárekom prítomných.
Pochovávanie basy zostáva v súčasnosti stále živou a obľúbenou tradíciou našej obce.

Ďakujeme všetkým zúčastneným a prajeme pokojné pôstne obdobie.

Bc. Radka Kohútová  
odd. kult. služieb

    

Priložené fotografie




Vytlačené z webovej stránky http://www.valaskabela.sk/
Stránku vytvorilo r65 studio s.r.o., J.Mikulku 7, 963 01, Krupina, www.r65studio.sk / 0908 519 314.
Obsah generuje redakčný systém AdministriX.