Letné slávnosti rudnianskej a belianskej doliny

Dátum pridania: 28.07.2017        Počet zobrazení: 380          tlačiť článok

Letné slávnosti rudnianskej a belianskej doliny

V sobotu 8. júla 2017 sa v našej obci konal 14. ročník Letných slávnosti rudnianskej a belianskej doliny.

Občas sa treba vrátiť
od vodovodov k horským studničkám,
nabrať čistej vody do dlaní
a so zatvorenými očami piť zo snov
našich materí, aby sme si neboli cudzí.

Občas nám treba načrieť
do starých popukaných truhlíc,
pohladkať veci minulé,
pritisnúť k srdcu zažltnuté čipky,
aby sme si neboli cudzí
.

 

Tohtoročný festival letných slávností si zapísal už svoj 14. ročník. Tieto letné slávnosti sú oslavou našej tradičnej kultúry i toho, koľko sme si z nej dokázali zachovať a odovzdať našim deťom. Letné slávnosti v tomto roku pripravovala ako hlavný organizátor Obec Valaská Belá, v spolupráci s obcami oboch dolín, Regionálnym kultúrnym centrom v Prievidzi a s finančnou podporou Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Slávnosti sa začali o 12.15 hod krojovým sprievodom do kostola Sv. Michala, kde sa o 12,30 hod. konala slávnostná svätá omša.

Program slávností pokračoval o 14-tej hodine v centre obce. V úvode sa všetkým prítomným prihovoril starosta Obce Valaská Belá Ing. Miloš Cúcik.
Na pódiu vystúpili 3 detské folklórne súbory - DFS Belanček z Valaskej Belej, DFS Malá Rokôška a Detská ľudová hudba spod Rokoša z Nitrianského Rudna. Svoju hru na gajdy nám prišiel predstaviť rodák z Valaskej Belej, 13-ročný Oskar Topák, člen FS Hájenka z Bratislavy.
Po deťoch prišlo na pódium postupne 7 dospelých folklórnych skupín -  FSk Boršina z Nitrianskych Sučian, FSk Bukovec z Diviackej Novej Vsi, FSk Košarinka z Temeša, FSk Rokôška z Nitrianského Rudna, FSk Vrchárka z Čavoja, FSk Stážovanka zo Zliechova a FSk Belanka z Valaskej Belej.
V závere podujatia vystúpil hosť letných slávností – veľký folklórny súbor Karpaty z Bratislavy.
Celý program bol veľmi pestrý a veselý, plný tancov, piesní, hudby, dobrej nálady a pozitívnej energie.
Sprievodným programom podujatia bol jarmok ľudových remeselníkov a tradičná kuchyňa dolín. Pre deti nechýbal skákací hrad a cukrová vata.

Večer o 21.00 hod sa v kultúrnom dome konala tanečná zábava so živou hudbou.

Ďakujeme všetkým účinkujúcim za ich vystúpenia, remeselníkom za ukážku ľudovej práce a kuchárkam za možnosť ochutnať tradičnú kuchyňu našich materí.
A samozrejme ďakujem všetkým tým, ktorí boli pri prípravách tohto pekného podujatia ako aj v samotný deň jeho konania, za ich nenahraditeľnú pomoc.


Link na video zo slávností prikládame so súhlasom autora:
https://www.youtube.com/watch?v=z9_xRnqOnDw

Mgr. Denisa Kučerová
odd. kultúrnych služieb


Fotogaléria - Letné slávnosti rudnianskej a belianskej doliny

Krojovaný sprievod do kostolaSvätá omšaFSk BelankaDFS BelančekDFS Malá RokôškaDetská ľudová hudba spod RokošaOskár TopákFSk BoršinaFSk RokôškaFSk Vrchárka FSk StrážovankaFS KarpatyFS KarpatyFS KarpatyOdovzdanie richtárskej paliceĽudoví remeselníciĽudoví remeselníciĽudoví remeselníciĽudoví remeselníci

Súvisiace odkazy: Obec, Občan, Podnikateľ, Návštevník, Fotogaléria,

Slovensky  Nemecky  Anglicky

Náhodná fotografia
Belianske fašiangy 2012
Združenie informatikov samospráv SlovenskaALTAMEDIA - register firiem