Belianske hody

Dátum pridania: 02.10.2012        Počet zobrazení: 2214          tlačiť článok

Belianske hody

Posledný septembrový víkend patril v našej obci hodovým slávnostiam, ktoré ktoré sa už tradične konajú na Svätého Michala, patróna nášho rímsko-katolíckeho kostola.

Hodové slávnosti otvorila v sobotu 29. septembra riaditeľka Miestneho kultúrneho strediska vo Valaskej Belej Elena Kopčanová, ktorá v priestoroch kina Slovan privítala prítomných. Popriala im dobrú zábavu a príjemné spomínanie na svoje rodisko.

Potom odovzdala slovo starostovi obce Ing. Milošovi Cúcikovi, ktorý sa prítomným rodákom i návštevníkom obce prihovoril. Taktiež privítal členov folklórnej skupiny Belanka, ktorá sa predstavila humornou scénkou pod názvom "Ako Mara s Ančou rýchlo svadbu vystrojili". Okrem humorného slova zazneli v scénke aj ľudové piesne ako napr. Dolina, dolina, kamenný chodníček; Tá belanská omladina rastie; Za pondelka rána, muzika mi hrala; Mám ja kone vrané, pekne šírované; Mamulienka moja; Zbohom, zbohom, ach mamička moja a iné.

Po vystúpení FS Belanka sa uskutočnilo vystúpenie zabávača a speváka Števa Hruštinca.

Počas hodových slávností nechýbal ani šport - na futbalovom ihrisku na Škrípove sa uskutočnil priateľský futbalový zápas starých pánov.

Vo večerných hodinách sa už tradične konala hodová zábava. Najskôr hrala pre potešenie a do tanca miestna skupina Panter. Od 22-tej hodiny sa konala diskozábava, do tanca hral DJ Majo.

Atmosféru hodových slávností dotváral sprievodný program pred kinom Slovan:

  • ochutnávka hodových špecialít, ovčieho syra a bryndze
  • prezentácia sklenených fúkaných výrobkov pána Petra Dolinaja (Sklenný sen)
  • prezentácia belianskych výšiviek pani Pavlíny Grambličkovej
  • ukážka zručnosti brusiča skla pána Michala Sondora
  • sprístupnenie ľudového odevu a historických fotografií obce.

Pre našich najmenších bol pripravený skákací hrad, trampolína a cukrová vata.

Hodové slávnosti pokračovali aj v nedeľu 30. septembra 2012 krojovaným sprievodom a slávnostnou svätou omšou v kostole Sv. Michala.


Fotogaléria - Belianske hody

Príhovor riaditeľky MKS a starostu obce Valaská BeláVystúpenie FS BelankaVystúpenie FS BelankaVystúpenie FS BelankaVystúpenie FS BelankaVystúpenie FS BelankaVystúpenie FS BelankaVystúpenie FS BelankaVystúpenie FS BelankaVystúpenie FS BelankaVystúpenie FS BelankaVystúpenie FS BelankaVystúpenie FS BelankaVystúpenie FS BelankaVýstava úrodyVýstava úrodyVystúpenie zabávača Števa HruštincaPrezentácia belianskej výšivky - Pavlína GrambličkováPrezentácia zručnosti brúsenia skla - Michal SondorKrojovaný sprievod do kostola sv. MichalaKrojovaný sprievod do kostola sv. MichalaSlávnostná svätá omšaSlávnostná svätá omšaSlávnostná svätá omša

Súvisiace odkazy: Obec, Občan, Podnikateľ, Návštevník, Fotogaléria,

Slovensky  Nemecky  Anglicky

Náhodná fotografia
Združenie informatikov samospráv SlovenskaALTAMEDIA - register firiem