Exkurzia po mikroregióne

Dátum pridania: 05.04.2008        Počet zobrazení: 3064          tlačiť článok

Exkurzia po mikroregióne

Zástupcovia mikroregiónu - manažérka Eva Bernátová a starosta obce Košeca Radomír Brtáň, spolu s tlmočníčkou Katarínou Záhradníkovou, pripravili dňa 6. marca 2008 pre člena predsedníctva VIPA Laca Hudáka a stážistku z Rumunska Incze Zsuzsánnu zo servisnej organizácie pre vidiek CIVITAS exkurziu po mikroregióne Magura-Strážov.
Počas exkurzie navštívili obce Temeš, Čavoj, Zliechov, Košecké Podhradie, Košeca, Horná Poruba a Valaská Belá.
Exkurzia sa začala v obci Temeš.
V obci Čavoj si prezreli "zbojnícke chalúpky". Ide o súkromný projekt, chalúpky sú pôvodné, rozobrané a nanovo postavené drevenice. Sú určené najmä na prenájom pre turistov. V tejto obci sa nachádza i náučný chodník "Horička" (chodník so zástavkami s témami z učebníc prírodopisu, ochrana životného prostredia...) a učebňa v prírode. Súčasťou tohto projektu bol časopis, ktorý obsahovo pripravili žiaci základnej školy v Čavoji, a tiež aj prednáška a výstava na tému životné prostredie.
Ďalšou zastávkou exkurzie bola obec Zliechov, kde navštívili múzeum s výstavou ľudových krojov tzv. čičmiansko-belanskeho typu, nástrojov a fotografií. Pri obci sa nachádza Strážov - najvyšší z vrchov CHKO Strážovské vrchy.
V Košeckom Podhradí sa rozbehol projekt z programu Mládež pod názvom "Stromček". Ide o materské centrum, ktorého cieľom je uľahčiť ženám po materskej dovolenke návrat do práce. Súčasťou projetku sú prednášky, tréningy uľahčujúce orientáciu na trhu práce, zvyšovanie vzdelania a zručnosti a pod.
V obci Košeca si prezreli kultúrne pamiatky a centrum na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.
Cestou z Košece sa zastavili v mieste konania každoročných konských dostihov "Hornoporubské derby" nachádzajúce sa v obci Horná Poruba.
Poslednou zastávkou exkurzie po mikroregióne bola obec Valaská Belá. Tu navštívili súkromné múzeum "Sklenný sen". Múzeum je financované z vlastných zdrojov. Návštevníci tu môžu vidieť tradičné nástroje na výrobu skla a tiež aj ukážku výroby skla.


Fotogaléria - Exkurzia po mikroregióne

Horička - náučný chodníkMúzeum MúzeumStrážovKošecaVyužitie obnoviteľných zdrojov energiíVyužitie obnoviteľných zdrojov energiíOZ Sklenný senOZ Sklenný sen

Súvisiace odkazy: Obec, Občan, Podnikateľ, Návštevník, Fotogaléria,

Slovensky  Nemecky  Anglicky

Náhodná fotografia

Warning: getimagesize(images/fotogaleria/thumbs/t_380-cp2.php) [function.getimagesize]: failed to open stream: No such file or directory in /home/do328900/www_root/index.php on line 277
qqqqq
Združenie informatikov samospráv SlovenskaALTAMEDIA - register firiem