Prof. Dr. Anton Hlinka

Dátum pridania: 08.12.2008        Počet zobrazení: 2491          tlačiť článok

Prof. Dr. Anton Hlinka

Narodil sa 31. októbra 1926 vo Valaskej Belej. Už v mladom veku vstúpil do kňazského seminára saleziánov, kde strávil niekoľko rokov. V rámci proticirkevných akcií začiatkom päťdesiatych rokov bol spoločne s ďalšími kňazmi uväznený v západných Čechách. Odtiaľ po roku väznenia (v roku 1951) ušiel na západ. V cudzine študoval teológiu, filozofiu a psychológiu. Od roku 1958 prednášal na Viedenskej univerzite. V roku 1964 odišiel do Kolína nad Rýnom v Nemecku a v roku 1966 na Sicíliu, kde pobudol dva roky.

Ďalšie štyri roky pôsobil v talianskom Miláne, kde začal literárne tvoriť. V roku 1971 odišiel opäť do Nemecka - z Mníchova sa niekoľko rokov prihováral tisíckam ľudí prostredníctvom rozhlasových vĺn - pôsobil ako redaktor Slobodnej Európy, Hlasu Ameriky a rozhlasovej stanice Stefanus. Po nežnej revolúcií v roku 1991 sa opäť vrátil do rodnej krajiny - na Slovensko. Svoj návrat komentoval ako splnenie morálnej povinnosti voči milovanej zemi i národu. V roku 1996 mu bolo udelené čestné občianstvo obce Valaská Belá.

Je autorom početných filozofických a teologických štúdií, úvah, esejí a knižných diel. Vo vlastnom vydavateľstve vydal vyše 30 publikácií.

Je nositeľom Rádu Andreja Hlinku I. tr. A Rádu Ľudovíta Štúra I. tr., ktoré mu udelil prezident SR v rokoch 1997 a 1998.

Prof. Dr. Anton Hlinka zomrel 26. marca 2011.


Súvisiace odkazy: Obec, Občan, Podnikateľ, Návštevník, Fotogaléria,

Slovensky  Nemecky  Anglicky

Náhodná fotografia
Rozlúčka s deviatakmi 2012
Združenie informatikov samospráv SlovenskaALTAMEDIA - register firiem